Płoty panelowe to temat nośny i popularny. Informacji o nich szukają klienci, którzy zastanawiają się nad wyborem takiego ogrodzenia na swoją działkę. Czy to ogrodzenia panelowe dla wszystkich? Czy może takie płoty panelowe mają pewne ograniczenia i nie wszędzie jest możliwy montaż ogrodzeń tego typu?
Płoty panelowe to jedno z najczęściej wybieranych rozwiązań, jeśli chodzi o nowoczesne i funkcjonalne ogrodzenia. Modułowa konstrukcja, która przyspiesza montaż ogrodzeń, wysoko oceniany poziom bezpieczeństwa, który gwarantują, wieloletnia trwałość i wytrzymałość na zmienną pogodę oraz dopracowana estetyka – to tylko kilka, z wielu powodów tej popularności.
Sprawdzamy, czy płoty panelowe znajdują zastosowanie tylko na prostych działkach, czy może również na tych bardziej skomplikowanych pod kątem ukształtowania terenu.
Płoty panelowe – czy sprawdzają się na każdym podłożu?
Płoty panelowe mają specyficzny charakter ze względu na swoją budowę. Ich modułowa konstrukcja polega na tym, że panele ogrodzeniowe, czyli ich najważniejsza część, powstają z dala od miejsca montażu – w fabryce i dostarczane są tam, gdzie ma się odbyć montaż ogrodzeń już gotowe do wykonania potrzebnych prac. Są formą gotowych półproduktów. To, co robi się na miejscu, to osadzenie słupków ogrodzeniowych lub/i podmurówki oraz zamontowanie na nich paneli.
Ten rodzaj konstrukcji pomaga tam, gdzie podłoże nie jest idealne. Zanim na rynku pojawiła się koncepcja ogrodzeń modułowych, skomplikowane ukształtowanie terenu, polegające na licznych nierównościach i dużych spadkach, w wielu przypadkach uniemożliwiało montaż ogrodzeń lub w wyniku konieczności wykonania wieloetapowej niwelacji czyniło go na tyle kosztownym, że płoty panelowe przestawały się opłacać.
Płoty panelowe montuje się natomiast w taki sposób, że jest to łatwiejsze, nawet jeśli podłoże nie jest szczególnie sprzyjające. Dostępne są także takie opcje, które ów montaż usprawniają.
Płoty panelowe na trudnym podłożu
Płoty panelowe montuje się użyciem słupków. Słupki ogrodzeniowe mogą być wykonanymi ze stali profilami, ale można wybrać również kamienne/betonowe słupki ogrodzeniowe, które poprawiają rezultat estetyczny, ale też ułatwiają uzyskanie pełnej stabilności i wyrównania konstrukcji tam, gdzie wymaga to więcej pracy.
Płoty panelowe z powodzeniem można montować na terenie z przewyższeniami na przykład w systemie kaskadowym. Odbywa się to absolutnie bez straty na jakości i stabilności konstrukcji.
Zastosowanie podmurówki betonowej ułatwia również zadanie montażu tam, gdzie podłoże nie pomaga. Dzięki niej uzyskuje się większe podparcie dla paneli ogrodzeniowych i możliwe jest w pewnym zakresie „sterowanie” głębokościami osadzenia poszczególnych paneli, uzyskując idealny efekt.
Sama konstrukcja modułowa i możliwość zamówienia paneli na wymiar sprawiają, że płoty panelowe można montować również tam, gdzie niestandardowe są wymiary działki.
Jeśli więc jesteś na etapie poszukiwań dostępnych opcji i wydawało ci się, że nie masz dostępnych opcji lub nic poza siatką ogrodzeniową nie uda się zamontować na twojej działce, płoty panelowe odmienią twoją rzeczywistość.
Płoty panelowe na skomplikowanym terenie, skorzystaj z pomocy fachowca
To, co istotne, to montaż ogrodzeń na skomplikowanym terenie w kontekście wykonawcy. Choć mówi się powszechnie, że płoty panelowe umożliwiają wykonanie prac nawet osobom bez żadnego doświadczenia, odradzamy takie rozwiązanie tam, gdzie teren jest trudny do wyrównania i wymaga odpowiednich zabiegów, aby montaż w ogóle mógł być zrealizowany.
Faktycznie bowiem, jeśli dla uzyskania odpowiedniej stabilności potrzebne jest wykorzystanie podmurówki, większej ilości betonu czy kaskadowego ułożenia paneli, osoba bez wiedzy i doświadczenia może sobie z takim montażem nie poradzić. Błędy natomiast mogą być kosztowne. Bardzo łatwo bowiem można zmarnować beton do mocowania, podmurówkę lub uszkodzić nie tylko słupki ogrodzeniowe, ale też i droższe panele ogrodzeniowe. Natomiast konieczność ponownego zakupu uszkodzonych elementów sprawi, że płoty panelowe będą niepotrzebnie znacznie większym wydatkiem.