Słupki ogrodzeniowe – czy można z nich zrezygnować?

29.03.2024

Słupki ogrodzeniowe  to jeden z elementów każdego ogrodzenia. Czy budując ogrodzenie, można wykonać je z pominięciem słupków? Po co tak naprawdę są i czy na pewno są konieczne? O odpowiedź prosimy dziś eksperta, przedstawiciela firmy Milord Ogrodzenia z podwarszawskiego Milanówka.

Redakcja: Dzień dobry, rozpoczyna się piękna, słoneczna wiosna, wstrzymane na okres zimy inwestycje budowlane ruszają z przysłowiowego kopyta. Inwestorzy szukają sposobów na przyspieszenie realizacji i oczywiście obniżenie kosztów, które w dobie galopujących podwyżek są niezwykle przytłaczające. Prosimy więc dziś o rozjaśnienie tematu z państwa „podwórka” - porozmawiajmy o ogrodzeniach panelowych ze szczególną koncentracją na jednym z ich elementów. Czy może pan wyjaśnić czytelnikom, czym są słupki ogrodzeniowe i czy możliwa jest rezygnacja z tego elementu, aby nieco zmniejszyć konieczne wydatki?

Producent ogrodzeń Milord: Dzień dobry, zaczniemy od krótkiego wyjaśnienia, czym są ogrodzenia panelowe. Otóż jest to typ bardzo lubianych ogrodzeń, w których elementy konstrukcyjne: panele ogrodzeniowe, słupki ogrodzeniowe, akcesoria ogrodzeniowe, bramy i furtki oraz podmurówka betonowa, dostarczamy tam, gdzie ma się odbyć montaż ogrodzenia w postaci gotowej do łączenia w całość. Dzięki temu prace przebiegają szybko, sprawnie i czysto. Montaż ogrodzeń trwa bardzo krótko, a cena takich ogrodzeń jest bardzo atrakcyjna. Jak wspomniałem, słupki ogrodzeniowe to jeden z niezbędnych komponentów. Słupki ogrodzeniowe łączą ze sobą panele ogrodzeniowe, stanowiąc podporę konstrukcji i jej istotny element stabilizacyjny. Teraz możemy przejść od razu do drugiego pytania – czy słupki ogrodzeniowe można usunąć z listy zakupów do ogrodzenia? Absolutnie nie. Nie ma technicznej możliwości, aby wykonać montaż ogrodzenia z pominięciem słupków. Słupki ogrodzeniowe są niezbędne, aby złączyć panele w całość, są także niezbędnym elementem stabilizującym, bez nich ogrodzenie po prostu nie może stać.

R.: To wydaje się bardzo logiczne. Skoro zatem słupki ogrodzeniowe są konieczne, panele ogrodzeniowe, co oczywiste również, to czy istnieje jakiś przepis na oszczędności? Da się jakoś obniżyć cenę takiej inwestycji?

M.: Nie zaoszczędzimy na liście zakupów, muszą się na niej znaleźć wszystkie komponenty, ale możemy obciąć nieco wydatki w inny sposób. Po pierwsze nie musimy wybierać najdroższego modelu ogrodzenia. Ogrodzenia panelowe są z tak zwanej średniej półki cenowej, a zarówno jakościowo, wytrzymałościowo, jak i estetycznie, wpisują się w najwyższe kryteria wymagających odbiorców. Po wtóre, możemy porozumieć się z sąsiadami, zwłaszcza w przypadku nowych osiedli, gdzie domy budują się w podobnym czasie. I jeśli sąsiad z naszej prawej strony oraz sąsiad z lewej zgodzą się na zakup tych samych rozwiązań, to poza ogrodzeniem frontowym i tylnym, koszty podzielimy na pół i w ramach oszczędności i za panele i za słupki ogrodzeniowe zapłacimy połowę. Trzecią opcją jest jeszcze samodzielny montaż ogrodzenia, choć tego nie polecamy osobom niewprawionym przynajmniej w lekkie prace budowlano-remontowe.

R.: Na koniec jeszcze pytanie niedyskretne, ale co pan sądzi o szukaniu tańszych źródeł zakupu? Na przykład w sklepach wielkopowierzchniowych, gdzie ceny często są bardzo atrakcyjne lub objęte promocją?

M.: Odpowiem wprost. My, jako producent ogrodzenia jesteśmy pierwszym ogniwem tak zwanego handlowego łańcucha pokarmowego. Nie płaci się u nas marży i nie ponosi kosztów pośrednictwa. Kupujemy surowce, czyli na przykład stal, bezpośrednio z huty i w swojej fabryce wykonujemy np. słupki ogrodzeniowe, panele ogrodzeniowe i wszystkie pozostałe elementy. Sprzedajemy  słupki ogrodzeniowe i elementy ogrodzeń osobom prywatnym, podmiotom biznesowym, ale również sklepom i hurtowniom. I to na tym etapie dochodzi do podniesienia ceny o marżę handlową. Jeśli więc odbiorca pójdzie po słupki ogrodzeniowe do sklepu wielkopowierzchniowego, to mimo promocji czy obniżek i tak zapłaci za te produkty więcej niż u nas. Jedynym odstępstwem od tej reguły są produkty, które są z gruntu tańsze. Tu jednak zalecałbym daleko idącą ostrożność. Jeśli bowiem słupki ogrodzeniowe kosztują wyraźnie mniej, niż w każdym innym miejscu, to coś to oznacza, najczęściej obniżoną jakość. My również moglibyśmy zawalczyć ceną, sięgając po stopy stali o niższych parametrach lub wykonując słupki o cieńszej ściance, ale wówczas ta niższa cena będzie równoznaczna z pogorszeniem jakości. Takie panele ogrodzeniowe i słupki ogrodzeniowe mogą szybciej ulegać korozji, wyginać się i tracić stabilność. A przecież nie o to chodzi.

R.: Wszystko wydaje się jasne i logiczne. Nie budujemy więc ogrodzeń bez słupków oraz kupujemy słupki ogrodzeniowe i panele ogrodzeniowe w zweryfikowanych źródłach, a oszczędności szukamy innymi metodami. Dziękuję za rozmowę.

M.: Tak jest, wszystko się zgadza! Dziękuję i zapraszam do zakupów.