Słupki ogrodzeniowe – poznaj je od podszewki

24.08.2024

Słupki ogrodzeniowe to nieodzowne elementy ogrodzenia, którym nie poświęca się szczególnie wiele uwagi. Choć nie są głównym bohaterem w ogrodzeniach, słupki ogrodzeniowe są ważniejsze, niż mogłoby się wydawać. Dziś zatem poświęcimy im nieco uwagi i opowiemy o nich wszystko, co powinieneś wiedzieć przed zakupem.

Słupki ogrodzeniowe – rodzaje

Choć na rynku dostępne są różne słupki ogrodzeniowe, to klient ma w gruncie rzeczy niewielki wybór. Słupki ogrodzeniowe dobiera się bowiem zawsze do typu wybranego ogrodzenia. I trudno tu „wyważać otwarte drzwi”, złe słupki ogrodzeniowe nie będą po prostu pasować.

Najpopularniejsze na rynku są obecnie już od wielu lat płoty panelowe. Jedyne słupki ogrodzeniowe, które mają w ich przypadku rację bytu, to słupki ogrodzeniowe z prostokątnych profili.

Słupki ogrodzeniowe – zastosowanie

Opisane słupki ogrodzeniowe sprawdzają się nie tylko w przypadku ogrodzeń panelowych. Znajdują zastosowanie również w ogrodzeniach z siatki, choć tu stosowane są również słupki o okrągłym przekroju, czasem także w ogrodzeniach kutych – te jednak wykonywane są zawsze indywidualnie, ich twórcy dobierają więc rozwiązania samodzielnie i zgodnie z potrzebami.

Słupki ogrodzeniowe – materiały

Słupki ogrodzeniowe wykonane są z mocnych stopów stali, w środku są puste, a ich długość jest dostosowana do wysokości paneli – profile są cięte na odpowiednie odcinki. Dobór materiału nie jest oczywiście dziełem przypadku. Starannie dobierana stal to ten sam materiał, z którego powstają panele ogrodzeniowe. Ponieważ słupki ogrodzeniowe mają za zadanie ustabilizować konstrukcję, jakość materiału ma kluczowe znaczenie dla ich wytrzymałości.

Słupki ogrodzeniowe – powłoki ochronne

Wykonane z surowej stali słupki ogrodzeniowe są cynkowane ogniowo (pokrywane warstwą cynku) i malowane proszkowo na wybrany kolor. Zabiegi mają na celu zabezpieczenie przez korozją, no i oczywiście nadanie im pożądanej kolorystyki. Powłoka antykorozyjna jest niezwykle istotna dla trwałości ogrodzenia. Rdza, nawet jeśli zlokalizowana punktowo, rozprzestrzenia się bardzo szybko, niszcząc zarówno słupki ogrodzeniowe, jak i panele ogrodzeniowe.

Słupki ogrodzeniowe – montaż

Słupki ogrodzeniowe w ogrodzeniach panelowych można nazwać ich kręgosłupem. Stanowią podporę ogrodzenia i łączą ze sobą panele ogrodzeniowe. Jakość montażu jest więc bardzo ważna dla finalnych rezultatów jakościowych i trwałości ogrodzenia.

Słupki ogrodzeniowe są wkopywane w przygotowane na odpowiedniej głębokości otwory, następnie zalewane odpowiednio stabilną mieszanką betonu. Po związaniu materiału całość jest trwale osadzona w ziemi.

Słupki ogrodzeniowe – zalety

Słupki ogrodzeniowe są trwałe, wytrzymałe i mocne. Doskonale radzą sobie z obciążeniami, które dźwigają, świetnie znoszą zmienne warunki atmosferyczne i stanowią estetyczną kropkę „nad i”, dopełniając estetykę całego ogrodzenia. Mogą być dekorowane daszkami i oczywiście malowane na dowolny kolor z palety RAL, z reguły na ten sam kolor, w którym wybrane zostały panele ogrodzeniowe.

Słupki ogrodzeniowe – wybór jakości

Jeśli wybierasz ogrodzenia panelowe od sprawdzonego producenta z dobrymi opiniami i wieloletnim doświadczeniem, kup słupki ogrodzeniowe w tym samym miejscu. Nie szukaj oszczędności, obniżając ich jakość i traktując słupki ogrodzeniowe, jako mało istotny element ogrodzenia. Ich trwałość zadecyduje o tym, jak długo będziesz cieszył się swoją konstrukcją. Pamiętaj również o tym, że niestabilne, wyginające się lub pękające słupki ogrodzeniowe nie tylko same będą wymagały wymiany, ale zniszczą również oparte o nie panele.