Słupki ogrodzeniowe – detal czy kluczowy element ogrodzenia?

23.04.2024

Słupki ogrodzeniowe to jeden z kilku komponentów, które są niezbędne, aby zbudować ogrodzenie panelowe. Opowiemy dziś o tym, czy są istotne, jaką pełnią funkcję i w jaki sposób prawidłowo dobrać je do ogrodzenia, aby cieszyć się trwałą konstrukcją.

Słupki ogrodzeniowe występują w ogrodzeniach w towarzystwie kilku innych, kluczowych elementów konstrukcyjnych: panele ogrodzeniowe, akcesoria ogrodzeniowe do montażu, bramy i furtki, szlabany parkingowe (jeśli to inwestycja biznesowa lub o charakterze publicznym), podmurówka betonowa – jeśli taką formę montażu wybrano. Czy da się zamontować ogrodzenia panelowe bez słupków? Absolutnie nie. Słupki ogrodzeniowe, choć nie wysuwają się wizualnie na prowadzenie i „gubią się” pośród przęseł ogrodzeniowych, są niezwykle istotne i zdecydowanie niezbędne.

Słupki ogrodzeniowe – po co są w ogrodzeniach?

Płoty panelowe to duże i bardzo ciężkie konstrukcje. Wykonane w całości ze stali, ważą bardzo dużo. Ich rolą jest trwanie w bezruchu wokół posesji, zabezpieczając ją przed nieautoryzowanym wejściem nieproszonych gości, a także oddzielenie posesji od drogi i chodnika publicznego oraz sąsiadów. Aby tak masywna konstrukcja mogła utrzymać się w miejscu, stanowiąc równocześnie realną przeszkodę dla niepowołanych osób, musi być bardzo solidnie osadzona w podłożu. Tu swoją robotę robi beton, podmurówka betonowa i właśnie słupki ogrodzeniowe.

Słupki ogrodzeniowe osadza się w wykonanych na odpowiednią głębokość otworach, w których stabilizowane są betonem. Po zastygnięciu materiału włożone na odpowiednią głębokość słupki ogrodzeniowe mogą realnie wspierać panele ogrodzeniowe, które zostają do nich przytwierdzone obejmami.

Odpowiadając więc na powyższe pytanie, słupki ogrodzeniowe w płotach panelowych stanowią podparcie dla paneli ogrodzeniowych i stabilizację konstrukcji. To dzięki nim ogrodzenie panelowe trwa niewzruszone wiatrem, deszczem czy innymi zawirowaniami atmosferycznymi i skutecznie chroni oraz wydziela ogradzany teren.

Słupki ogrodzeniowe – jak dobrać je do ogrodzenia?

Istnieje kilka rodzajów słupków. Do ogrodzeń panelowych wykorzystywany jest jednak w zasadzie tylko jeden z nich – słupki ogrodzeniowe z metalowych profili.

Takie słupki ogrodzeniowe powstają z profili stalowych o przekroju prostokątnym. Profile są w fabryce cięte na odpowiednie długości. Długości dopasowywane są do gabarytów (wysokości paneli) z uwzględnieniem zapasu, niezbędnego na osadzenie słupków w ziemi.

To, co niezwykle istotne, to forma ich zabezpieczenia. Słupki ogrodzeniowe muszą bowiem zostać odpowiednio zabezpieczone przed wpływem warunków pogodowych. W przeciwnym razie dość szybko uległyby korozji. W tym celu dokładnie tak samo, jak panele ogrodzeniowe, słupki ogrodzeniowe są cynkowane ogniowo i malowane farbami proszkowymi na wybrane kolory z palety RAL.

W kwestii potrzebnych ilości, te nie są uniwersalne i każdorazowo muszą wynikać z pomiarów. Gęstość, w jakiej montuje się słupki ogrodzeniowe, jest uzależniona od wielkości przęseł i całej konstrukcji.

Słupki ogrodzeniowe – a może kupić je taniej?

Częstą pokusą jest poszukiwanie oszczędności – i nie ma w tym nic zaskakującego. Odradzamy jednak oszczędności na słupkach. Jeśli wybierasz panele ogrodzeniowe ze sprawdzonego źródła, weryfikując doświadczenie i reprezentowaną przez producenta jakość, kup słupki ogrodzeniowe w tym samym miejscu. Nie tylko dlatego, że masz wówczas pewność dopasowania (gabarytów oraz kolorystyki), ale przede wszystkim dlatego, że choć słupki ogrodzeniowe wydają się wizualnie mniej ważne od paneli, to ich jakość ma bezwzględnie kluczowe znaczenie dla trwałości ogrodzenia.

Jeśli wybierzesz tańsze słupki ogrodzeniowe w niezweryfikowanej jakości, może się okazać, że utracą stabilność i zaczną ulegać deformacjom, w wyniku czego nie będą miały szansy utrzymać ciężaru płotu panelowego. To natomiast prosta droga do dużych wydatków, których możesz uniknąć, wybierając porządne słupki ogrodzeniowe.