Słupki ogrodzeniowe bywają nieco pomijane w opisach produktowych producentów, zdarza się, że chcąc zaplanować zakup, nie wiemy, jak je dobrać do ogrodzenia, na co zwrócić uwagę, co jest w nich istotne czy ile powinniśmy ich zamówić. Odczarowujemy dziś zatem słupki ogrodzeniowe i odpowiadamy na najczęściej zadawane pytania.
Słupki ogrodzeniowe – ile słupków mam kupić? Słupki ogrodzeniowe łączą ze sobą poszczególne panele ogrodzeniowe. Zatem ich potrzebna liczba wynika z liczby paneli. Ta zaś jest uzależniona bezpośrednio od wielkości ogradzanego terenu – czyli wymiarów ogrodzenia. Jeśli dokonasz prawidłowych pomiarów i poinformujesz producenta, że chcesz kupić słupki ogrodzeniowe oraz wskazane panele ogrodzeniowe, z pewnością uzyskasz fachową pomoc w wyliczeniach.
Słupki ogrodzeniowe – jaki powinny mieć wymiar? Słupki ogrodzeniowe muszą być dopasowane gabarytowo do przęseł ogrodzeniowych. Jeśli chodzi o płoty panelowe, to do dyspozycji mamy kilka uniwersalnych, podstawowych wymiarów. Można oczywiście pokusić się o zamówienie niestandardowe, ale w zasadzie mija się to z celem i niepotrzebnie zwiększa koszty. Słupki ogrodzeniowe są dostosowane wysokością do wysokości paneli ogrodzeniowych, a żeby być precyzyjnym – to są z reguły około 5 cm wyższe od przęseł, należy uwzględnić również część słupka, która musi być ustabilizowana (zakopana) w ziemi – to minimum 50 cm. Jeśli więc przykładowo panel ma 153 cm wysokości w montażu bez podmurówki, dodajemy 5 cm, które słupki ogrodzeniowe będą wystawały ponad przęsła, następnie dodajemy 0,5 m na osadzenie, to w takim przypadku słupki ogrodzeniowe powinny mieć wysokość 208 cm.
Słupki ogrodzeniowe – ile kosztuje jeden słupek? Ceny na rynku są zróżnicowane w różnych firmach, ale także zależne od wybranych wariantów, wielkości zamówienia. Trudno więc odpowiedzieć jednoznacznie. Szacunkowo słupki ogrodzeniowe wahają się w przedziale kilkudziesięciu złotych (30-50 zł) za sztukę. Nie szukaj jednak oszczędności wbrew logice, pamiętaj zawsze, że dobrej jakości słupki ogrodzeniowe kosztują swoje. W zamian otrzymujesz precyzyjnie wykonany, starannie zabezpieczony produkt wykonany z wysokiej jakości stopu stali.
Słupki ogrodzeniowe – jakie słupki ogrodzeniowe do ogrodzeń panelowych? Tu odpowiedź jest prosta. Jeśli wybierasz słupki metalowe (a to najczęstszy wybór do paneli ogrodzeniowych), to jedyne pasujące słupki ogrodzeniowe powstają z ciętych na odpowiednie długości profili o przekroju prostokąta. Możesz wybrać jeszcze słupki ogrodzeniowe murowane – na przykład z betonowych bloczków, cegieł, ale to rozwiązanie droższe i wybierane częściej do ogrodzeń frontowych.
Słupki ogrodzeniowe – jak głęboko powinny być wkopane w ziemię i czym je ustabilizować? Słupki ogrodzeniowe ze stali obsadzamy w otworach wykopanych na głębokość około 50-70 cm. Należy wypoziomować, wykonać osiowanie i zalać je mieszanką betonu o odpowiednich parametrach, a następnie zaczekać, aż beton zwiąże. Po wyschnięciu słupki ogrodzeniowe są nie do ruszenia.
Słupki ogrodzeniowe – ile betonu potrzeba do zalania słupków? Tu odpowiedź nie może być jednoznaczna. To, ile betonu potrzebujemy, jest ściśle uzależnione od jakości podłoża. Im grunt jest luźniejszy, tym więcej musi być betonu. Chodzi o to, aby słupki ogrodzeniowe trwały w podłożu mocno i stabilnie, utrzymując na sobie spory ciężar konstrukcji ogrodzenia.
Słupki ogrodzeniowe – ile czasu schnie beton pod słupki ogrodzeniowe? To, ile czasu schnie mieszanka betonu, zależy od tego, jakie są jej parametry oraz od użytej ilości mieszanki (im jej więcej, im głębsze otwory na słupki ogrodzeniowe, tym dłużej trwa proces schnięcia). Jeśli chcesz mieć pewność, że materiał związał nie tylko z wierzchu, odczekaj przed montażem paneli minimum tydzień. Najlepiej jednak stosować się do wskazań producenta mieszanki i dobierać ją ściśle pod kątem potrzeb, informując w sklepie, że mieszanka betonu potrzebna jest pod słupki ogrodzeniowe.
Słupki ogrodzeniowe – co może pomóc wypoziomować słupki? Najprostszym i łatwo dostępnym narzędziem jest poziomica. Pamiętaj o tym, aby ten etap prac wykonać starannie i zadbać o to, aby słupki ogrodzeniowe w istocie stały prosto. W przeciwnym razie nie uzyskasz oczekiwanej stabilności ogrodzenia.
Słupki ogrodzeniowe – czy wymagają serwisu? Zależy, co rozumie się przez pojęcie serwisu. Jeśli mowa o jakichś szczególnych zabiegach, to raczej nie. Jeśli zaś mowa o przeglądach kontrolnych i ewentualnej naprawie drobnych uszkodzeń, to owszem. Słupki ogrodzeniowe, tak samo, jak wszystkie inne elementy ogrodzenia, wymagają okresowych przeglądów, których celem jest upewnienie się, że powłoka antykorozyjna wciąż jest nietknięta. Uszczerbki i ubytki w powłoce ochronnej spowodują, że rdza bez przeszkód będzie zajmować coraz większe powierzchnie, finalnie niszcząc tak samo panele ogrodzeniowe, jak i słupki ogrodzeniowe. A stąd już tylko krok do uszkodzenia całego ogrodzenia.