Słupki ogrodzeniowe to jeden z kilku elementów konstrukcyjnych w ogrodzeniach panelowych. Czy są ważne? Jaką pełnią funkcję? Czy można „obejść system” i zrezygnować z ich użycia? Jak wybrać najlepsze?
Słupki ogrodzeniowe nie są „gwiazdami” ogrodzeń. Nie przywiązujemy dużej uwagi do ich designu, nie zastanawiamy się nad konstrukcją, traktujemy jako element dodany do całości, jaką jest ogrodzenie panelowe. Znacznie więcej uwagi poświęcamy przęsłom. I nie ma w tym nic zaskakującego, to panele ogrodzeniowe stanowią bowiem centralny punkt każdego ogrodzenia, przykuwają uwagę i stanowią główny motyw zainteresowania klientów.
Słupki ogrodzeniowe mają znaczenie!
Choć nie są może najważniejsze, to nie dajmy się zwieść przekonaniu, że nie są istotne. Słupki ogrodzeniowe odgrywają całkiem ważną rolę, nawet dwie. Ich pierwszym zadaniem jest wsparcie i stabilizacja konstrukcji. Tak – to właśnie na słupkach wspierają się panele ogrodzeniowe. I to właśnie słupki ogrodzeniowe nadają dużemu i ciężkiemu ogrodzeniu stabilności. Obsadzane w betonie, który trwale wiąże je w wykopanych uprzednio otworach, utrzymują całość na miejscu. Drugim zadaniem, które pełnią słupki ogrodzeniowe jest łączenie paneli. Rozstawione w równych i starannie wymierzonych odstępach, łączą ze sobą poszczególne panele ogrodzeniowe.
Słupki ogrodzeniowe, a może jednak z nich zrezygnujemy?
Bez zbędnych wstępów – to nie jest możliwe. Klasyczne ogrodzenia systemowe, na które składają się panele ogrodzeniowe 2D, panele ogrodzeniowe 3D czy panele ogrodzeniowe fala, składają się również ze słupków i dokładnie, jak zostało to zobrazowane wyżej, to właśnie słupki ogrodzeniowe łączą ze sobą panele i stanowią ich podporę. Z całą pewnością nie da się więc z nich zrezygnować. Nie są również dobrym pomysłem słupki ogrodzeniowe z niesprawdzonego źródła. Kupując je po tak zwanej okazyjnej cenie, nigdy nie mamy pewności, czy aby na pewno są wykonane z porządnego stopu stali, należycie zabezpieczone przed korozją i czy będą tak samo trwałe, jak zakupione u dobrego producenta panele ogrodzeniowe.
Słupki ogrodzeniowe – wybieramy najlepsze
Kolejne pytanie, które postawiliśmy sobie na wstępie, to wybór najlepszych słupków. Aby odpowiedzieć sobie, jak wybrać dobre słupki ogrodzeniowe, musimy opowiedzieć krótko o tym, jak powinien wyglądać taki produkt.
Otóż słupki ogrodzeniowe możemy podzielić na metalowe oraz betonowe. Dziś piszemy głównie o tych pierwszych – to one bowiem są wykorzystywane częściej. Żeby jednak wyczerpać temat, opowiemy również o słupkach betonowych.
Metalowe słupki ogrodzeniowe powstają z mocnych i bardzo wytrzymałych stopów stali. Mają postać profili o przekroju prostokąta i ścianki o grubości około 1,2 mm. Wysokość słupków jest różna i dobierana zawsze zgodnie z parametrami gabarytowymi paneli – muszą być bowiem tej samej wysokości. W procesie produkcji słupki ogrodzeniowe są więc cięte na pożądane długości, przechodzą również proces bardzo dokładnego zabezpieczania przed korozją. Polega on na cynkowaniu i malowaniu proszkowo na jeden z wielu dostępnych kolorów z palety RAL.
Betonowe słupki ogrodzeniowe lub inaczej murowane słupki ogrodzeniowe wykorzystywane są głównie w ogrodzeniach frontowych. Powstają z betonowych bloczków, stylowego betonu architektonicznego, cegieł lub spieków kwarcowych. Murowane słupki ogrodzeniowe to produkt dla bardziej wymagających klientów. Są droższe od słupków metalowych, zdecydowanie inny jest natomiast ich design.
Dobrej jakości słupki ogrodzeniowe to produkty, w których nie oszczędza się na surowcach – to one bowiem decydują o trwałości i wytrzymałości słupków, ale też dba się o staranne zabezpieczenie antykorozyjne (mowa o słupkach metalowych). Oszczędności na tych etapach podczas produkcji zaowocują korzystniejszą ceną, ale niestety odbywa się to kosztem jakości. Zważywszy natomiast na fakt, jak duży jest ogólny koszt ogrodzenia panelowego, zdecydowanie nie warto zaoszczędzić przysłowiowych kilku groszy, ryzykując rychłą konieczność naprawy lub wymiany ogrodzenia na nowe.