Ogrodzenia frontowe – jak obniżyć koszty ogrodzenia domu?

07.08.2023

Ogrodzenia frontowe znajdują się na froncie domu. Są pierwszym, co napotyka każdy z gości, stanowią reprezentacyjną część całego ogrodzenia i bez wątpienia muszą wyglądać estetycznie. Podrzucamy pomysł na to, jak można obniżyć koszt ogrodzenia bez rezygnacji i obniżania standardów jakościowych oraz wizualnych.

Koszt zakupu ogrodzenia nie jest niski. To spora inwestycja, ale na wiele lat. Warto więc, mimo wszystko, postawić na wysokiej jakości panele ogrodzeniowe, słupki ogrodzeniowe, bramę, furtkę – czyli ogrodzenia frontowe, nawet podmurówka betonowa jest istotna dla trwałości konstrukcji. Szukanie oszczędności, obniżając parametry jakościowe, zdecydowanie nie jest dobrym pomysłem. Dość szybko bowiem może się okazać, że ogrodzenie zawiedzie i będzie wymagało wymiany, narażając na ponowne poniesienie wysokich kosztów. A jak wspomnieliśmy, ogrodzenia frontowe nie są tanie. Z całą pewnością należy więc wybrać je pośród produktów z wyższej półki i cieszyć się spokojem przez wiele lat. Są jednak sposoby na to, aby obniżyć sumaryczny koszt ogrodzenia, zapraszamy do lektury.

Ogrodzenia frontowe – dlaczego często kosztują więcej?

Ogrodzenia frontowe istotnie dość często kosztują więcej, niż pozostałe boki ogrodzenia. Powodem może być choćby fakt, że ogrodzenia frontowe to między innymi brama wjazdowa i furtka, których próżno szukać w pozostałych częściach ogrodzenia. W zależności od wybranego wariantu, automatyki lub jej braku, bramy i furtki kosztują więcej, niż zwykłe panele ogrodzeniowe.

Drugą kwestią jest wybór rodzaju ogrodzenia. Ponieważ ogrodzenia frontowe stanowią wizytówkę domu, wielu inwestorów wybiera na tę część ogrodzenia panele ogrodzeniowe w wysokim standardzie. A to niestety kosztuje.

Ogrodzenia frontowe – zjeść cukierka i mieć cukierka…

Jak zatem cieszyć się eleganckim ogrodzeniem, które zrobi na każdym świetne wrażenie i nie zrujnować doszczętnie budowlanego budżetu? Podrzucamy dwa sprawdzone sposoby.

  • Ogrodzenia frontowe – podziel strefy. To, że na frontową część konstrukcji wybrałeś droższe panele ogrodzeniowe, bo właśnie takie, w twojej opinii będą najlepiej reprezentować styl, który obrałeś, nie oznacza wcale, że ogrodzenie musi być takie samo wokół całej posesji. Bardzo często stosowanym rozwiązaniem jest wybór innych rozwiązań na przód budynku – jako ogrodzenia frontowe, a innych na 3 pozostałe „ściany” ogrodzenia. Chętnie wybieranym rozwiązaniem są panele ogrodzeniowe z profili zamkniętych jako ogrodzenia frontowe, zaś trzy pozostałe boki konstrukcji to na przykład panele ogrodzeniowe 2D lub panele ogrodzeniowe 3D. Takie ogrodzenie doskonale się prezentuje i kosztuje sporo mniej, niż gdyby w całości powstało z droższych paneli.
     
  • Ogrodzenia frontowe i boczne – podziel koszty. Ogrodzenia frontowe są indywidualne i przypisane tylko do jednej nieruchomości. Graniczą z reguły z chodnikiem i ulicą. Boczne ściany ogrodzeń natomiast są często na linii łączącej posesję bezpośrednio z posesją sąsiada, często ma to miejsce z obu stron działki. W takiej sytuacji, jeśli możliwe jest dogadanie się z sąsiadami i jeśli oni również są na etapie zamawiania ogrodzeń, można wybrać ogrodzenia frontowe indywidualnie, a boczne współdzielić z sąsiadami, dzieląc równocześnie koszty. Jeśli działka jest duża, można w ten sposób zauważalnie „obciąć” wydatki.