Ogrodzenia systemowe a uliczny hałas — czy ogrodzenie może poprawić komfort akustyczny?

26.02.2025

Ogrodzenia systemowe kojarzą się z bezpieczeństwem, wydzieleniem terenu posesji, odseparowaniem ogrodu od wścibskich oczu przechodniów i sąsiadów, ale czy mogą kojarzyć się także z ciszą? Sprawdzamy, czy ogrodzenia systemowe mają moc poprawy komfortu akustycznego.

Miasta, przedmieścia, ale i niewielkie wsie nie są dziś już oazami ciszy i spokoju. Stają się coraz bardziej hałaśliwe, a znalezienie do życia miejsca, w którym cisza aż „dudni” w uszach wydaje się coraz trudniejsze.

Jeśli lubisz ciszę i cenisz sobie spokój, zaciekawi cię na pewno fakt, że ogrodzenia systemowe nie tylko wpisują się w potrzeby zapewnienia bezpieczeństwa, uniemożliwienia wtargnięcia na teren posesji osobom niepowołanym czy wygrodzenia działki i oddzielenia jej od sąsiadów. Ogrodzenia systemowe mogą również znacząco zmniejszyć poziom hałasu, który dociera z ulicy. Nie uda się to jednak wszystkim ogrodzeniom. O możliwości pytamy zatem specjalistów z firmy Milord. Milanówek to miejsce, w którym producent ogrodzenia ma swoją siedzibę, ale współpracuje z klientami z wielu sąsiadujących miast: Grodzisk Mazowiecki, Pruszków, Żyrardów, Piastów czy Piaseczno.

Ogrodzenia systemowe — co to jest?

Tytułem wstępu wyjaśnimy krótko, czym są ogrodzenia systemowe oraz wymienimy podstawowe grupy produktowe. Otóż ogrodzenia systemowe, nazywane zamiennie w różny sposób: ogrodzenia modułowe, ogrodzenia panelowe lub płoty panelowe to systemy, które pozwalają tworzyć kompletne ogrodzenie z prefabrykowanych, czyli przygotowanych przez producenta w fabryce komponentów, a montowane są tam, gdzie ma stanąć konstrukcja. Montaż ogrodzenie panelowe jest sprawny i nie stwarza problemów, cena takich ogrodzeń nie jest wysoka, za to jakość zadowala najbardziej wymagających odbiorców. Nie dziwi więc, że ogrodzenia systemowe cieszą się ogromną popularnością.

Ogrodzenia systemowe — podstawowe rodzaje

Najczęściej zamawiane panele ogrodzeniowe to ogrodzenia systemowe z metalowych profili zamkniętych, panele ogrodzeniowe 2D, 3D czy fala, w ostatnim czasie popularnością cieszą się również ozdobne ogrodzenia systemowe, które powstają z paneli imitujących ręcznie wykonywane ogrodzenia kute.

Czy wszystkie wymienione modele mają właściwości akustyczne i można liczyć na to, że stłumią dochodzące z ulicy dźwięki? Sprawdzamy.

Ogrodzenia systemowe a tłumienie hałasu

Aby mówić o skutecznej izolacji akustycznej, trzeba przyjrzeć się surowcom, z których powstają wymienione ogrodzenia systemowe. Istotna jest struktura materiału oraz jego gęstość.

Hałas skutecznie tłumi na pewno drewno drewniane ogrodzenia systemowe jednak nie powstają, bo ich jakość i trwałość byłaby co najmniej niezadowalająca. Z tłumieniem dźwięków dość dobrze radzi sobie także beton, ale ogrodzenia w całości z betonu to konstrukcje, które są dość kosztowne, a ponadto montaż tak potężnej i ciężkiej konstrukcji jest trudny i drogi.

Wszystkie wymienione w paragrafie wyżej ogrodzenia systemowe, choć nieco się od siebie różnią, mają jedną wspólną cechę są wykonane ze stali. Czy stal może tłumić hałas? Otóż jak najbardziej tak! Jeśli wybrane modele to ogrodzenia systemowe ze stali, masz kilka opcji, aby zwiększyć ich dźwiękochłonność.

Ogrodzenia systemowe — im gęściej, tym ciszej

Możesz wybrać panele ogrodzeniowe o większej gęstości konstrukcyjnej. O ile na przykład ogrodzenia systemowe z paneli 2D, 3D czy typu fala są dość lekkie i mają postać kratowaną (powstają ze zgrzewanego drutu) o dużej przezroczystości, to już na przykład ogrodzenia systemowe z metalowych profili mogą być bardzo gęste. Takie panele ogrodzeniowe wykonane są z poziomych lameli stalowych lub perforowanej blachy i mogą nie tylko zapewniać bardzo duże poczucie prywatności wizualnej, ale także skutecznie wygłuszać hałas, odczuwalnie zmniejszając jego poziom na terenie posesji.

Ogrodzenia systemowe — wysokość też ma znaczenie

Źródła hałasu ulicznego znajdują się raczej nisko, a dźwięk rozchodzi się falowo. Jeśli więc zamówisz odpowiednio wysokie panele ogrodzeniowe, to takie ogrodzenia systemowe lepiej poradzą sobie z wyciszeniem niż te niższe.

Ogrodzenia systemowe — zielona ściana

Ogrodzenia systemowe doskonale komponują się z roślinnością, a ta jest nie tylko doskonałą formą wygłuszenia, ale także przyczynia się do poprawy jakości powietrza poprzez naturalne właściwości roślin. Jeśli więc stawiasz na ogrodzenia systemowe i chcesz zapewnić sobie komfort ciszy, wybierz odpowiednie gatunki roślin. Sprawdzą się rośliny pnące, w tym gęsty, ale lekki bluszcz lub wyższy żywopłot, na jego wzrost jednak trzeba chwilę zaczekać. Pamiętaj, że im rośliny będą posadzone gęściej, tym lepiej będą sobie radziły z tłumieniem dźwięków.

Ogrodzenia systemowe — drewniana pergola

Jeśli wokół posesji jest naprawdę głośno i dochodzące z ulicy dźwięki są wyjątkowo nieznośne, możesz sięgnąć po jeszcze jedną opcję. Zastosuj pionową pergolę lub drewniany parawan. Ustaw ściankę w pobliżu ogrodzenia, a podwójne wyciszenie „zrobi robotę”. No a jeśli wciąż dokucza ci hałas, obsadź pergolę lub parawan pnącą, gęstą roślinnością, taka ściana wyciszająca już na pewno zapewni ci spokój i błogą ciszę.

Jeśli już wiesz, jakie ogrodzenia systemowe podobają ci się najbardziej, pozostaje zamówić wszystko, czego potrzebujesz. O wsparcie zakupowe i doradztwo poproś specjalistów, którzy tak pięknie wyjaśnili nam dziś temat dźwiękochłonności ogrodzeń, Na pewno pomogą ci dobrać odpowiednie produkty i parametry, aby ogrodzenia systemowe były idealnie dostosowane do twoich potrzeb! Kliknij w link i skontaktuj się z konsultantem Milord.