Ogrodzenia systemowe są znane, cenione i bardzo popularne. Liczne walory takich ogrodzeń sprawiają, że sięga po nie wielu inwestorów. Wielu z nich decyduje się na samodzielny montaż ogrodzeń lub zleca go zaprzyjaźnionym, ale nie zawsze profesjonalnym ekipom. Dziś wyjaśniamy zatem, na co uważać i jakich błędów się wystrzegać, aby mieć pewność, że ogrodzenia systemowe będą estetyczne, trwałe i nie zawiodą naszych oczekiwań.
Ogrodzenia systemowe to specyficzna konstrukcja, która składa się z modułów. Owe moduły to prefabrykowane elementy, które docierają tam, gdzie odbywa się montaż ogrodzeń już gotowe do rozpoczęcia prac. To wiele ułatwia, przyspiesza i powoduje, że ogrodzenia systemowe są uważane za najbardziej przyjazne pośród wszystkich dostępnych typów ogrodzeń.
Ogrodzenia systemowe montuje się faktycznie dość prosto. Polega to na prawidłowym połączeniu elementów w całość – czyli we wspomniane ogrodzenia systemowe. Elementy, o których mowa, to: panele ogrodzeniowe, słupki ogrodzeniowe i niezbędne do połączenia w całość akcesoria ogrodzeniowe, do tego potrzebna jest brama, automatyka do bram – ta nie jest niezbędna, ale właściwie nikt z niej już dziś nie rezygnuje oraz furtka. Dodatkowo można zdecydować się jeszcze na podmurówkę. Podmurówka betonowa sprawia, że ogrodzenia systemowe wyglądają jeszcze bardziej stylowo i zyskują sporo do stabilnej wytrzymałości.
Ogrodzenia systemowe montuje się, osadzając słupki ogrodzeniowe w wykonanych wcześniej otworach i zalewając je mieszanką betonu, do nich należy przymocować panele ogrodzeniowe i w podobny sposób zamontować bramę z furtką – to oczywiście przepis w dużym uproszczeniu. Dziś chcemy się bowiem skupić nie na tym, jak wykonać montaż ogrodzeń, ale na tym, jak dopilnować, aby ogrodzenia systemowe były zamontowane bezbłędnie.
Ogrodzenia systemowe i najczęstsze błędy w montażu – przygotowanie terenu
Pierwszym, co należy zrobić, jest przygotowanie podłoża. Ogrodzenia systemowe wymagają terenu pozbawionego przeszkód – kamieni, patyków i innych „skarbów”, które mogą znajdować się w ziemi. Ponadto konieczna jest niwelacja terenu. Oznacza to jego wyrównanie, które pozwoli pozbyć się górek i dołków, uniemożliwiających montaż ogrodzeń.
Jeśli ten etap wykonasz niedokładnie, podczas montażu okaże się, że ogrodzenia systemowe nie są stabilne, nie stoją równo lub w ogóle nie jest możliwe osadzenie elementów w potrzebnych miejscach.
Ogrodzenia systemowe i najczęstsze błędy w montażu – niewłaściwe pomiary
Zanim rozpoczniemy montaż, ogrodzenia systemowe wymagają dokonania pomiarów i wyznaczenia punktów montażu słupków i wytyczenia odpowiednich odległości między nimi – takich, aby były pod względem wielkości dokładnie takie, jak wybrane panele ogrodzeniowe.
Jeśli się pomylisz, osadzisz i zalejesz betonem słupki ogrodzeniowe w niewłaściwych punktach, to albo nie zmieszczą się między nimi panele ogrodzeniowe, albo między słupkiem a panelem zostanie dziura, a z takimi błędami ogrodzenia systemowe nie będą mogły powstać.
Ogrodzenia systemowe i najczęstsze błędy w montażu – złe osadzenie słupków
Powiedzieliśmy o odpowiednich pomiarach i wyznaczeniu punktów, należy także wspomnieć o tym, że zdarzały się już pomyłki, polegające na tym, że słupki ogrodzeniowe były montowane na przykład do góry nogami. To kolejny błąd, który spowoduje, że ogrodzenia systemowe nie powstaną, nie będą do nich pasowały bowiem konieczne do montażu paneli obejmy.
Kolejny błąd, który można popełnić, to wybór złej mieszanki betonu do zalania słupków. Ogrodzenia systemowe to ciężkie, masywne konstrukcje, które wspierają się na słupkach. Jakość betonu jest więc kluczowa dla stabilności całego ogrodzenia. Błędem będzie również osadzenie słupków na niewystarczającej głębokości, przez co nie zyskają niezbędnej stabilności.
Ogrodzenia systemowe i najczęstsze błędy w montażu – niedokładne wypoziomowanie
Ogrodzenia systemowe nie tylko ze względów estetycznych, ale i jakościowych muszą być idealnie równe, a więc wypoziomowane. Jeśli nie wykonamy tego etapu prac montażowych starannie, ogrodzenia modułowe będą nie tylko chwiejne, będą miały skłonność do odkształceń i deformacji, ale także będą kiepsko wyglądały. A w jeszcze gorszych przypadkach nie uda się dokończyć montażu, bo konstrukcja „rozjedzie” nam się w rękach.
Wnioski nasuwają się same. Ogrodzenia systemowe wymagają podczas montażu precyzji i uwagi. Wiele różnych błędów może finalnie zadecydować o efekcie i trwałości ogrodzenia. Jeśli nie jesteś więc pewien, czy podołasz samodzielnemu montażowi, lepiej powierz to zadanie fachowcom.