Panele ogrodzeniowe, a dokładniej mówiąc ogrodzenia panelowe, które z nich powstają, są obwarowane konkretnymi przepisami prawa. Przyglądamy się dziś kwestii dzielenia ogrodzenia z sąsiadem – czyli sytuacji, w której panele ogrodzeniowe stoją na granicy dwóch posesji. Sprawdzamy, jakie prawa i obowiązki ma inwestor, planujący montaż ogrodzeń.
Panele ogrodzeniowe stawiane są zwyczajowo wokół większości prywatnych posesji. Rozdzielają od siebie poszczególne działki, wyznaczając wyraźnie ich granice. Bardzo często sąsiedzi, których tereny graniczą ze sobą, dochodzą zgodnie do wniosku, że w ich obopólnym interesie jest wspólnie wybrać panele ogrodzeniowe i rozdzielić dwie działki jednym ogrodzeniem. Mogą wówczas podzielić koszty i korzystać z jednego ogrodzenia. Nie zawsze jednak jest to tak proste i między sąsiadami zdarzają się różne konflikty.
Panele ogrodzeniowe na działce sąsiadującej z naszą
Wspólne panele ogrodzeniowe wydają się rozwiązaniem sensownym. Jeśli jednak sąsiad nie chce dzielić z nami ogrodzenia, musimy pamiętać o kilku ważnych kwestiach.
Jeśli panele ogrodzeniowe sięgają działki sąsiada, który nie chce dzielić z nami ogrodzenia, może on wystąpić z roszczeniami o zajęcie jego własności. W związku z powyższym w takiej sytuacji musimy pilnować, aby panele ogrodzeniowe kończyły się jeszcze na naszym terenie.
Co więcej, warto uwzględnić pewien margines zapasu. W przypadku potrzeby wykonania serwisu lub naprawy, jeśli panele ogrodzeniowe ulegną jakimś uszkodzeniom, możemy bowiem potrzebować dostępu do nich od strony zewnętrznej. Jeśli natomiast ogrodzenie panelowe stoi idealnie tam, gdzie kończy się nasza własność, to naprawa, czyli wykonanie prac od strony sąsiadującej działki, będzie wymagała zgody jej właściciela. W przypadku kłótni możemy mieć problem z jej uzyskaniem. Zostawienie sobie wolnej przestrzeni pozwoli w takiej sytuacji naprawiać czy serwisować panele ogrodzeniowe bez konsultacji z sąsiadem, z którym trwamy w konflikcie.
Warto w tym miejscu pamiętać również o tym, że jeśli sąsiad nie zdecyduje się na dzielenie z nami kosztów i kupimy panele ogrodzeniowe na własną rękę, ale za zgodą sąsiada postawimy je na granicy dwóch działek, ogrodzenie będzie stanowiło wspólną własność. Wynika to z przepisów Kodeksu Cywilnego.
Panele ogrodzeniowe – gabaryty a przepisy prawa
Wybierając panele ogrodzeniowe, musimy pamiętać również o przepisach, które warunkują ich gabaryty, a dokładniej wysokość konstrukcji.
Jeśli nie chcemy zgłaszać budowy lub stawać przed koniecznością uzyskania pozwolenia, panele ogrodzeniowe nie mogą przekraczać 220 cm wysokości.
Jeśli wybierzemy wyższe panele ogrodzeniowe, na co decydują się czasem inwestorzy, którym zależy na zwiększeniu poczucia prywatności, konieczne będzie zgłoszenie takiej decyzji w urzędzie gminy i odczekanie ustawowego czasu 21 dni, aby upewnić się, że włodarz nie wystąpi z decyzją odmowną.
Wspólne panele ogrodzeniowe, czyli najrozsądniejsze rozwiązanie
Jeśli jesteśmy w stanie porozumieć się z sąsiadami po dwóch stronach posesji, najlepszą opcją jest oczywiście współdzielenie ogrodzenia tam, gdzie to możliwe.
W tym celu musimy uzgodnić, jakie panele ogrodzeniowe wybieramy i podzielić się kosztami inwestycji. Ogrodzenie z każdej strony będzie wówczas należało do właścicieli obu posesji.
Przed podjęciem ostatecznej decyzji, jakie panele ogrodzeniowe wybieramy, a tym bardziej przed ich zakupem warto więc zrobić solidne rozeznanie, porozmawiać z sąsiadami i mieć pełen obraz sytuacji, aby nie narazić się niepotrzebnie na niemałe koszty. Warto też porozmawiać ze sprawdzoną firmą, taką jak np. Milord Milanówek, która mieści się w okolicy Grodziska Mazowieckiego.