Panele ogrodzeniowe – dowiedz się wszystkiego, o co chciałeś zapytać

13.08.2024

Panele ogrodzeniowe tworzą najczęściej kupowane w Polsce ogrodzenia panelowe. Nie spotkałeś się z tą nazwą? Mogłeś znaleźć je w ofercie producenta pod zamiennymi nazwami: ogrodzenia systemowe, ogrodzenia modułowe lub po prostu płoty panelowe.

Nie wiesz, czy to produkt dla ciebie? Dziś prezentujemy panele ogrodzeniowe w pełnej odsłonie, odpowiadając na najczęściej zadawane pytania. Poznaj więc panele ogrodzeniowe od podszewki i podejmij świadomą decyzję zakupową.

Panele ogrodzeniowe od wielu lat są najchętniej wybierane w branży ogrodzeniowej. Decydują się na nie inwestorzy indywidualni, wybierają je firmy, zakłady produkcyjne, zarządcy hal magazynowych, ale także administratorzy inwestycji o charakterze publicznym, jak place zabaw, szkoły, boiska, orliki czy urzędy. Ich uniwersalność, łatwość dopasowania wizualnego, szybki i prosty montaż, świetny design, jakość, trwałość i dobra cena to cechy, które sprawiają, że nie mają sobie równych. Wciąż jednak w sieci pojawiają się te same pytania klientów, którzy chcieliby kupić panele ogrodzeniowe, ale mają jakieś wątpliwości. Postaramy się dziś wszystkie je rozwiać, ułatwiając Państwu wybór.

Panele ogrodzeniowe – z czego są wykonane? Panele ogrodzeniowe powstają ze stali. Aby mówić o jakości, stop stali powinien mieć odpowiednio dobrane parametry, które będą stanowiły gwarant jakości i wytrzymałości. Stal podczas procesu produkcji jest cynkowana ogniowo i malowana, co nie tylko zapewnia odpowiednie walory estetyczne i kolor, ale również stanowi zabezpieczenie antykorozyjne. Dobrze wykonane panele ogrodzeniowe to bardzo solidny produkt.

Panele ogrodzeniowe – co oprócz nich muszę kupić do ogrodzenia? Płoty panelowe powstają w zasadzie tylko z kilku elementów konstrukcyjnych. Należą do nich: panele ogrodzeniowe w wybranym przez klienta wariancie (do wyboru mamy na przykład panele ogrodzeniowe 2D, panele ogrodzeniowe 3D, panele ogrodzeniowe typu fala czy wybierane często jako ogrodzenia frontowe panele ogrodzeniowe z metalowych profili zamkniętych); konieczne są także słupki ogrodzeniowe, które są łącznikiem między panelami; bramy i furtki; automatyka do bram; podmurówka betonowa oraz akcesoria ogrodzeniowe do montażu. Aby sprawnie wykonmontaż ogrodzenie panelowe, niezbędna będzie również mieszanka betonu do osadzenia słupków, woda, dostęp do prądu i narzędzia. Tych ostatnich nie musisz jednak kupować, jeśli decydujesz się na montaż ogrodzenia przez ekipę producenta.

Panele ogrodzeniowe – jakie mają gabaryty? Wielkość, jaką mają panele ogrodzeniowe, może być różna. Na rynku dostępnych jest kilka podstawowych wymiarów, które są dostępne od ręki. Najpopularniejsze wymiary, w jakich znajdziesz panele ogrodzeniowe 3D, wahają się od około 100 do około 200 cm – a dokładniej 103, 123, 153, 173 i 203 cm. Panele ogrodzeniowe 2D są z reguły dostępne w wysokościach 140 i 160 cm. Jeśli jednak potrzebujesz nietypowych wymiarów, producent ogrodzenia wykona je dla ciebie na zamówienie.

Panele ogrodzeniowe – jakie słupki ogrodzeniowe mam do nich kupić? Jeśli chodzi o panele ogrodzeniowe i ogrodzenia panelowe, to najpopularniejsze są słupki ogrodzeniowe z metalu. Mają przekrój prostokątny i wykonane są z mocnej stali, następnie – tak samo, jak panele ogrodzeniowe, cynkowane ogniowo i malowane farbą na wybrany kolor. Klienci, którzy mają wyższe oczekiwania, sięgają czasem po słupki ogrodzeniowe wykonane z kwarcowych spieków, betonu architektonicznego czy cegły, to jednak oznacza sporo wyższą cenę, nie jest więc popularnym wyborem.

Panele ogrodzeniowe – czy da się zamontować samodzielnie? Tak i nie. Teoretycznie montaż ogrodzeń można wykonać samodzielnie, panele ogrodzeniowe czy słupki ogrodzeniowe nie są bowiem „wymagającym przeciwnikiem”. Potrzebna jest do tego jednak smykałka majsterkowicza, doświadczenie i podstawowe narzędzia. Warto pamiętać, że błędy są kosztowne. Panele ogrodzeniowe to spory wydatek, a nieprawidłowy montaż może je uszkodzić lub bezpowrotnie zniszczyć, jeśli nie masz pewności, że podołasz trudom zadania, lepiej oddaj je w ręce fachowców.

Panele ogrodzeniowe – ile wytrzymują bez naprawy? Jeśli panele ogrodzeniowe są kupione od rzetelnego producenta, który dba o jakość i ma branżowe doświadczenie, a montaż ogrodzenia został wykonany prawidłowo, to panele ogrodzeniowe w praktycznie bezobsługowej formule pozostają sprawne przez długie lata. Należy jedynie dbać o to, aby regularnie sprawdzać, czy panele ogrodzeniowe nie mają uszkodzeń na powłoce antykorozyjnej.

Panele ogrodzeniowe – ile kosztują? Panele ogrodzeniowe mają różne ceny, które zależą od wybranego modelu, gabarytów paneli, a także miejsca zakupu. Przy czym koszt całego ogrodzenia zależy oczywiście przede wszystkim od wielkości zamówienia. Trzeba jednak podkreślić, że panele ogrodzeniowe mają dobry stosunek jakości do ceny i takie ogrodzenie wychodzi korzystnie cenowo.

Panele ogrodzeniowe – jak wybrać najlepszego producenta? Aby mieć pewność, że panele ogrodzeniowe i zbudowane z nich ogrodzenia panelowe będą solidne, trwałe i zapewnią odpowiedni poziom bezpieczeństwa, trzeba zwrócić uwagę na to, aby producent ogrodzenia był firmą z doświadczeniem, miał dobre opinie i ofertę, w której znajdziesz nie tylko panele ogrodzeniowe, ale również słupki ogrodzeniowe, akcesoria ogrodzeniowe, bramy i furtki, automatyka do bram – czyli wszystko, czego potrzebujesz. Powinien również świadczyć usługę montażu.

Panele ogrodzeniowe – jak szybko zardzewieją? Jeśli twoje panele ogrodzeniowe będą poddawane przeglądom, a dostrzeżone uszkodzenia będą niezwłocznie naprawiane, to nie zardzewieją wcale! Panele ogrodzeniowe, choć powstają z metalu, który, jak wiemy, ulega korozji, to są zabezpieczane przed nią poprzez cynkowanie i malowanie farbą proszkową. Jeśli ta powłoka pozostaje nieuszkodzona, to panele ogrodzeniowe świetnie radzą sobie z wilgocią, promieniami UV czy mrozem.