Słupki ogrodzeniowe – jak je dobrać do rodzaju ogrodzenia?

07.02.2024

Słupki ogrodzeniowe to nieodłączny element ogrodzeń. Jedne bez drugich nie mogą istnieć. Jak dobierać słupki ogrodzeniowe do ogrodzenia? Które słupki ogrodzeniowe są odpowiednie do poszczególnych ogrodzeń? Wyjaśniamy!

Słupki ogrodzeniowe są konieczne w każdym typie ogrodzenia. Niezależnie czy są to ogrodzenia panelowe, czy ogrodzenia frontowe. Bez nich ani rusz. No chyba, że nasze ogrodzenie to jednolity mur.

Poznajemy zatem słupki ogrodzeniowe od podszewki.

Słupki ogrodzeniowe – po co są?

Zasadniczo słupki ogrodzeniowe, bez względu na to, z czego są wykonane i jak wyglądają, pełnią w ogrodzeniach zawsze te same funkcje. Pierwszą jest łączenie przęseł lub innych elementów ogrodzenia. Jeśli są to ogrodzenia panelowe, to słupki ogrodzeniowe będą łączyły ze sobą poszczególne panele ogrodzeniowe. Jeśli jest to ogrodzenie z siatki, to choć występuje ona w postaci ciągłej, słupki ogrodzeniowe będą ją rozdzielać wizualnie na mniejsze fragmenty, jeśli zaś będą to ogrodzenia frontowe, to murowane słupki ogrodzeniowe rozdzielą poszczególne przęsła takiego ogrodzenia.

Drugim zadaniem, jakie dostają słupki ogrodzeniowe – co łączy się bezpośrednio z pierwszym, jest stabilizacja konstrukcji. Ogrodzenia to ciężkie, nierzadko bardzo długie konstrukcje, które muszą poradzić sobie nie tylko z upływem czasu, wszak budujemy je na wiele lat, ale również wiatrem, zmienną pogodą i eksploatacją. Bardzo istotne jest więc to, że zabetonowane w ziemi słupki ogrodzeniowe dodają konstrukcji wytrzymałej trwałości oraz stabilności.

Trzecią rolą, którą odgrywają słupki ogrodzeniowe, jest aspekt wizualny. Ten być może nie jest kluczowy w przypadku zwyczajnych słupków stalowych, ale jeśli słupki ogrodzeniowe mają postać betonowych bloczków czy są wykonane ze stylowego betonu architektonicznego, niewątpliwie dodają ogrodzeniom elegancji i charakteru.

Słupki ogrodzeniowe – jakie są rodzaje?

Mając na uwadze trendy branżowe i wybory klientów, najczęstszym zakupem zdecydowanie są obecnie ogrodzenia panelowe.

W tym przypadku panele ogrodzeniowe wykonane są ze stali i mogą to być panele ogrodzeniowe 2D, panele ogrodzeniowe 3D czy ogrodzenia panelowe fala, ale także ogrodzenia palisadowe. Do tego typu ogrodzeń często używane są stalowe słupki ogrodzeniowe i betonowa podmurówka.

Takie słupki ogrodzeniowe powstają z ciętych na odpowiednie długości profili o prostokątnym przekroju, które producent ogrodzenia zabezpiecza przed korozją (dobrze, jeśli są cynkowane ogniowo i malowane farbą proszkową). Poszczególne panele ogrodzeniowe „przetykane” są przez słupki ogrodzeniowe, a jedne z drugimi łączą akcesoria ogrodzeniowe (obejmy, śruby, etc.).

Kolejny typ to słupki ogrodzeniowe murowane. Wykonuje się je z cegieł, betonowych bloczków, betonu architektonicznego lub spieków kwarcowych. Choć ze względu na cenę, mało kto decyduje się na takie ogrodzenia wokół całej posesji, to bywają wybierane jako ogrodzenia frontowe. W tym przypadku słupki ogrodzeniowe są bardzo ważnym elementem konstrukcyjnym ogrodzenia, a przęsła są montowane do kamiennych bloków.

Słupki ogrodzeniowe – wybieraj rozsądnie

Nikt nie chce przepłacać, a budowa ogrodzenia to spory wydatek. Pamiętaj jednak o tym, że jeśli wybierasz wysokiej jakości ogrodzenie, inwestycja zwróci ci się wieloletnią, bezawaryjną eksploatacją, która nie będzie wymagała wymian czy napraw. Nie oszczędzaj też na samych słupkach. Jeśli bowiem wybierzesz jakościowe panele ogrodzeniowe, a słupki ogrodzeniowe wybierzesz z niższej półki, to ich kiepska jakość może wywołać uszkodzenia w całej konstrukcji, niszcząc również kosztowne panele.