Słupki ogrodzeniowe jako element aranżacji. Poznaj beton, kamień, spieki kwarcowe lub stal w charakterze ozdoby.

29.04.2025

Słupki ogrodzeniowe najczęściej są postrzegane wyłącznie jako element techniczny ogrodzenia. Nie jest to jednak całą prawdą. Słupki ogrodzeniowe pełnią bowiem także rolę ozdobną i mogą stanowić doskonałe dopełnienie wizualnej strony ogrodzenia,  zdobiąc teren posesji.

Inspiracją do rozwinięcia tematu, jakim są słupki ogrodzeniowe, jest producent ogrodzenia, firma Milord Ogrodzenia. Główna siedziba firmy to Milanówek, Mazowieckie. Firma jednak zapewnia klientom realizacje w sporym zasięgu kilometrowym i chętnie dojeżdża w rozmaite zakątki, ze szczególnym naciskiem na województwo mazowieckie: Piastów, Warszawa, Żyrardów, Osowiec czy Piaseczno.

Słupki ogrodzeniowe, rodzaje i charakterystyka

Słupki ogrodzeniowe do ogrodzeń panelowych można podzielić na dwie główne grupy produktowe.

Metalowe słupki ogrodzeniowe. Pierwszą i najbardziej popularną są stalowe słupki ogrodzeniowe. Wykonywane z mocnych stopów stali o precyzyjnie dobranych parametrach, cynkowane ogniowo i malowane proszkowo, są nie tylko solidne i wytrzymałe, odporne na uszkodzenia mechaniczne, ale też odporne na warunki atmosferyczne, czyli korozję. Dzięki powłoce antykorozyjnej można je wybierać z bogatej palety kolorów RAL. Wizualnie są raczej minimalistyczne, proste i nie przyciągają szczególnej uwagi. Dzięki temu są doceniane za swoją wizualną prostotę, uniwersalność i łatwość w komponowaniu dowolnych aranżacji.

Metalowe słupki ogrodzeniowe są wariantem bardziej przystępnym cenowo od słupków, którymi zajmiemy się za chwilę. Są również bardzo przyjazne podczas tworzenia ogrodzenia. Montaż ogrodzeń polega bowiem na łączeniu w całość gotowych prefabrykatów: panele ogrodzeniowe, słupki ogrodzeniowe, akcesoria ogrodzeniowe, podmurówka betonowa (nie jest konieczna), bramy i furtki, napędy do bram.

Betonowe słupki ogrodzeniowe. Drugą opcją są słupki ogrodzeniowe z betonu architektonicznego, spieków kwarcowych czy kamienia. Są szersze i bardziej masywne od słupków z metalu. Lepiej radzą sobie z osłanianiem terenu posesji przed spojrzeniami z zewnątrz. Pięknie wyglądają nawet w procesie naturalnego starzenia się, nabierają bowiem z upływem czasu jeszcze więcej uroku. Ich jedyną wadą jest w zasadzie tylko wyższa cena. Wielu inwestorów uważa jednak słupki ogrodzeniowe z kamienia za tak zwaną wyższą półkę wizualną i mając na uwadze długie lata eksploatacji, nie szczędzą środków, aby uzyskać oczekiwany efekt wizualny.

Słupki ogrodzeniowe z kamienia a nowoczesna architektura

To właśnie słupki ogrodzeniowe z betonu uważane są za obecny „krzyk mody”. Inwestorzy zgodnie twierdzą, że takie słupki ogrodzeniowe doskonale komponują się ze współczesną architekturą i stanowią piękne dopełnienie kompozycji. Witając przekraczających bramę gości, tworzą atmosferę i niewątpliwie dodają posesji uroku. Kreują nowoczesny lub rustykalny styl ze szlifem luksusu w tle i wspaniale komponują się z nowoczesnymi elewacjami budynków.

Wszystkie wymienione warianty – kamień, spieki kwarcowe czy beton architektoniczny, za sprawą swojej porowatej struktury są rozwiązaniami, które z upływem czasu ciemnieją pod wpływem procesów utleniania i wilgoci, ale zupełnie im to nie szkodzi. Przeciwnie, z każdym rokiem starzejąc się, wyglądają coraz ciekawiej, nabierają większej głębi, wyrazu i oryginalnego charakteru.

Ich surowy urok, stonowana kolorystyka i naturalny urok materiałów sprawiają, że słupki ogrodzeniowe z betonu są doskonałym uzupełnieniem stylowych paneli ogrodzeniowych. Najczęściej są do nich wybierane metalowe panele ogrodzeniowe z profili zamkniętych, w których przęsła ułożone są gęsto w układzie poziomym. Takie panele i kamienne słupki ogrodzeniowe to już naprawdę najwyższy poziom elegancji.

Jeśli wybrałeś już swoje słupki ogrodzeniowe, nie zwlekaj ze złożeniem zamówienia. Skontaktuj się z konsultantem Milord Ogrodzenia i zapytaj o wszystko, co chciałbyś jeszcze wiedzieć lub po prostu umów termin montażu swojego ogrodzenia!