Słupki ogrodzeniowe są potrzebne do skonstruowania ogrodzenia panelowego. Nie są oczywiście jedynym elementem, z całą pewnością stanowią jednak jeden z najistotniejszych komponentów pod kątem stabilizacji konstrukcji. Jakie słupki ogrodzeniowe są potrzebne do płotów panelowych, ile kosztują i czy można wybrać dla nich tańsze zamienniki?
Ogrodzenia panelowe to właściwie tylko kilka elementów konstrukcyjnych: panele ogrodzeniowe w jednym z wielu dostępnych modeli do wyboru (na przykład popularne panele ogrodzeniowe 2D, panele ogrodzeniowe 3D, panele ogrodzeniowe z metalowych profili zamkniętych czy modne ostatnio panele ogrodzeniowe zdobione), słupki ogrodzeniowe, podmurówka betonowa (choć ona akurat nie jest koniecznością i można wykonać montaż ogrodzeń bez podmurówki), brama, opcjonalnie automatyka do bram – choć napęd wybierany jest obecnie właściwie już przez wszystkich, no i furtka, do montażu potrzebne są jeszcze drobne, ale istotne akcesoria ogrodzeniowe.
Słupki ogrodzeniowe – po co?
Słupki ogrodzeniowe łączą ze sobą poszczególne panele ogrodzeniowe, czyli przęsła ogrodzenia oraz stanowią wsparcie konstrukcji. To szczególnie istotne zadanie, to właśnie słupki ogrodzeniowe betonuje się bowiem w wykonanych w ziemi otworach, następnie stabilizuje się je, osiuje, wyrównuje i czeka, aż mieszanka betonu porządnie zwiąże, a słupki ogrodzeniowe będą nie do ruszenia.
Ich stabilność i wytrzymałość jest na tyle wysoka, że to właśnie na nich spoczywa niemały ciężar konstrukcji ogrodzeniowej.
Słupki ogrodzeniowe – ile kosztują?
Trudno na to pytanie odpowiedzieć jednoznacznie, cena zależy bowiem od tego, jakiej wysokości są słupki ogrodzeniowe, jak są wykonane, z jakich materiałów, w jaki sposób słupki ogrodzeniowe zostały zabezpieczone przed korozją – wszak każdy producent ogrodzenia uwzględniając swoją technologię, wycenia swoje produkty, w tym także słupki ogrodzeniowe, indywidualnie.
W aspekcie kosztów całego ogrodzenia, słupki ogrodzeniowe nie stanowią najwyższego kosztu. Więcej od nich kosztują na pewno panele ogrodzeniowe.
Pozostając przy kosztach, wyjaśnimy od razu kwestię zamienników i sprawdzimy, czy istnieją metody, aby jakoś obniżyć cenę. Słupki ogrodzeniowe powstają ze stali. Te metalowe profile mają przekrój prostokąta, nie są w środku wypełnione i są przecinane na odcinki o pasującej do paneli długości. Podczas produkcji są cynkowane ogniowo i malowane proszkowo na różne kolory. Co to oznacza? Są mocne, wytrzymałe, są w stanie utrzymać wagę ogrodzenia i doskonale (tak samo dobrze, jak panele ogrodzeniowe) radzą sobie z zewnętrznymi warunkami atmosferycznymi.
Odpowiedź na pytanie, czy słupki ogrodzeniowe ze stali można zastąpić na przykład słupkami z drewna, czy jakichś tworzyw sztucznych, wydaje się więc oczywista. Wspieranie całego ogrodzenia na łatwo ulegających zniszczeniom słupkach z drewna czy mało wytrzymałych słupkach z plastiku byłoby nie tylko niemożliwe konstrukcyjnie, ale przede wszystkim ryzykowne. Żaden inwestor nie chciałby doprowadzić do sytuacji, w której kosztowne ogrodzenia modułowe ulegają deformacjom, wykrzywiają się, chwieją na wietrze i tracą stabilność, w wyniku czego zawalają się, niczym domki z kart.
Warto tu przypomnieć również o tym, że ogrodzenia systemowe poza wydzieleniem posesji, mają nas chronić – zabezpieczać przed niepowołanym dostaniem się nieproszonych osób na teren prywatny, dawać poczucie bezpieczeństwa i chronić dobytek, utrudniając potencjalne kradzieże. Skoro więc wydajemy niemałe kwoty na ogrodzenia modułowe i szukamy godnych zaufania producentów, aby kupić jakościowe ogrodzenia, to szkoda byłoby niweczyć te wysiłki wyborem wątpliwej jakości słupków. Słupki ogrodzeniowe muszą bowiem być tak samo wytrzymałe, jak panele ogrodzeniowe. Zdecydowanie nie warto więc pochopnie na nich oszczędzać. Z tej przyczyny nie warto również kupować ich w niesprawdzonych miejscach, co do których nie mamy pewności w kwestii jakości.