Płoty panelowe to sztandarowy produkt branży ogrodzeniowej. Kupowane najczęściej, doceniane za mnóstwo walorów i pozwalające inwestorom na sporą swobodę w poszukiwaniu oryginalnych rozwiązań. Skoro są tak popularne, sprawdzamy, jak się za nie zabrać, od czego zacząć i o czym nie wolno nam zapomnieć.
Płoty panelowe możemy znaleźć pod kilkoma nazwami, ogrodzenia panelowe, ogrodzenia modułowe lub ogrodzenia systemowe. Czy należy szukać między nimi różnic? Absolutnie nie. Każda z tych nazw oznacza ten sam typ ogrodzeń, to zatem wyłącznie kwestia użytego nazewnictwa.
Płoty panelowe to systemowe rozwiązania modułowe, czyli ogrodzenia panelowe, które składają się z modułów. Te moduły to nic innego, jak prefabrykowane elementy, które wyjeżdżają z fabryki już gotowe do montażu. Wybierając płoty panelowe inwestorzy nie muszą więc przeprowadzać ciężkich robót budowlanych i czekać na zakończenie wieloetapowych prac montażowych nie wiadomo jak długo. Nie oznacza to jednak, że płoty panelowe powstają w pięć minut. Taka inwestycja wymaga określonych przygotowań i realizacji kolejnych etapów, aby finalnie móc cieszyć się pięknym ogrodzeniem.
Dziś zatem krótki poradnik w pigułce – jak zorganizować wszystko po kolei, aby prace nad ogrodzeniami przebiegały jak najbardziej sprawnie i bez zbędnych przestojów.
Płoty panelowe – jakie prace trzeba wykonać po kolei?
Płoty panelowe – dobry plan. Usiądź spokojnie przed komputerem, przejrzyj dostępne możliwości i określ swoje priorytety. Zastanów się, co jest dla ciebie najważniejsze – cena, design, ochrona, a może wszystko na raz? Wybierz preferowane modele ogrodzeń. Wybór masz niemały: panele ogrodzeniowe 2D, panele ogrodzeniowe 3D, ogrodzenia panelowe z metalowych profili, albo płoty panelowe ozdobne.
Płoty panelowe – wyznaczenie przebiegu ogrodzenia. Kolejny etap prac nad ogrodzeniem to wytyczenie granic działki. To ważne również z powodu oszacowania kosztów podczas wyboru konkretnych rozwiązań. Bez wiedzy o długości ogrodzenia nie będziemy w stanie ocenić, jak duże musimy złożyć zamówienie. Natomiast płoty panelowe mają dość mocno zróżnicowane ceny w zależności od wybranego typu ogrodzenia. Jeśli nie jesteś pewien, jak przebiega granica posesji, możesz zatrudnić do pomocy geodetę, który zrobi to za ciebie.
Płoty panelowe – pomiary. Kiedy już wyznaczymy granice, pora wszystko wymierzyć. To pozwoli nam uzyskać wiedzę o cenie naszego zamówienia. Oczywiście aby poprosić o wycenę, musimy poinformować producenta, jakie panele ogrodzeniowe wybraliśmy i jaka ma być wielkość ogrodzenia.
Płoty panelowe – wybór produktów, zamówienie. Jeśli znasz już orientacyjne koszty i zdecydowałeś, jakie płoty panelowe podobają ci się najbardziej, możesz złożyć zamówienie. Pamiętaj na tym etapie, aby nie zapomnieć o niczym ważnym. Na ogrodzenia panelowe składają się następujące elementy: panele ogrodzeniowe w jednym z wybranych wariantów, możesz też połączyć dwa typy ogrodzeń ze sobą, na przykład panele ogrodzeniowe 3D na bokach i z tyłu działki oraz panele ogrodzeniowe z metalowych profili jako ogrodzenia frontowe, słupki ogrodzeniowe ze stali lub betonowe, murowane, kamienne słupki ogrodzeniowe, jeśli szukasz bardziej wysublimowanych rozwiązań estetycznych, bramy i furtki, automatyka do bram, podmurówka betonowa, która, choć nie jest koniecznością, zwiększa wytrzymałość, stabilność ogrodzenia i dodaje mu uroku, no i akcesoria ogrodzeniowe do wykonania montażu. Jeśli nie jesteś czegoś pewien i chciałbyś skonsultować swoje pomysły, poproś o pomoc konsultanta.
Płoty panelowe – montaż ogrodzeń. Warto zaznaczyć, że płoty panelowe możesz montować samodzielnie, jeśli czujesz się na siłach i masz jako takie obycie z obsługą podstawowych narzędzi. Możesz również zamówić montaż ogrodzeń u producenta, co na pewno jest rozsądnym rozwiązaniem w przypadku zupełnego braku doświadczenia. Prace montażowe to kilka ważnych etapów. Pierwszym jest przygotowanie podłoża i oczyszczenie go z wszelkich przeszkód. Kolejnym jest jak najbardziej staranna niwelacja terenu, czyli wyrównanie górek i dołków. Następny etap to wyznaczenie punktów montażu słupków. Jeśli słupki ogrodzeniowe mają być mocowane bezpośrednio w gruncie, należy wykonać otwory o odpowiedniej głębokości, osadzić słupki, wyosiować, upewniając się, że stoją idealnie równo i zalać mieszanką betonu, a następnie pozostawić do wyschnięcia. Do gotowych słupków mocujemy panele ogrodzeniowe. Płoty panelowe nie mogą oczywiście istnieć bez bramy i furtki, te montujemy na końcu, upewniając się, że wszystko jest równo, a ruchome elementy nie napotkają żadnych przeszkód podczas otwierania i zamykania.
Po zrealizowaniu wszystkich powyższych etapów płoty panelowe można uznać za gotowe. Pozostaje cieszyć się pięknym ogrodzeniem i dbać o to, aby służyły przez lata, wykonując okresowe przeglądy i upewniając się, że powłoka antykorozyjna nie została w żadnym miejscu uszkodzona.
Możesz również ułatwić sobie zadanie i poprosić o wsparcie fachowców z Milord Ogrodzenia Systemowe. Firma mieści się w województwie mazowieckim, w Milanówku - między takimi miastami jak Grodzisk Mazowiecki, Podkowa Leśna i Pruszków. Ekipa montażowa może wykonać pomiary i prace montażowe. A na tobie spoczywać będzie wybór produktów podczas zamówienia i obserwacja, jak płoty panelowe rosną w oczach. Skontaktuj się już dzisiaj po bezpłatną wycenę.