Montaż ogrodzeń na pochyłym i trudnym terenie – da się to zrobić?

19.12.2024

Montaż ogrodzeń na nierównym lub pochyłym terenie może wydawać się zadaniem nie do wykonania, ale przy odpowiednim przygotowaniu i dobraniu właściwej metody okazuje się łatwiejszy, niż mogłoby się wydawać. Jak podejść do takiego zadania i jakie metody można zastosować? Sprawdzamy.

Montaż ogrodzeń na skomplikowanym terenie na pewno jest trudniejszy, niż kiedy grunt jest równy i pozbawiony nachylenia. Nie oznacza to jednak, że montaż ogrodzeń w tym drugim przypadku jest niemożliwy. Kluczem są odpowiednio dobrane metody.

Montaż ogrodzeń na nierównym i trudnym terenie

Montaż ogrodzeń na trudnym terenie oznacza konieczność pokonania nierówności i spadków terenu. Bardzo często na terenie znajdują się pozornie niewielkie górki i dołki. Choć wizualnie zupełnie mogą nie przeszkadzać, to montaż ogrodzeń na takim podłożu będzie wymagał jego odpowiedniego przygotowania. Może się też zdarzyć, że będą tam znjadować się różnego rodzaju krzaki i drzewa, co też utrudni zadanie. 

Żeby montaż ogrodzeń się udał, musimy wyrównać teren. Mówiąc obrazowo – zakopać dołki i zlikwidować wzniesienia. Można zabrać się za to na dwa sposoby.

Pierwszym z nich jest ręczne wyrównanie, czyli niwelacja gruntu łopatą. Ten sposób należy wybrać, jeśli montaż ogrodzeń ma się odbyć tam, gdzie nierówności są niewielkie i nie przekraczają kilkunastu centymetrów. Z miejsc, które są wyższe, przenosimy ziemię tam, gdzie jej brakuje.

To, co bardzo ważne, to ubicie ziemi i upewnienie się, że osadzenie słupków jest już możliwe. Montaż ogrodzeń wymaga bowiem, aby słupki ogrodzeniowe zabetonować w wykonanych wcześniej otworach, dopiero na nich montuje się panele ogrodzeniowe. Oczywiście zanim rozpocznie się montaż ogrodzeń, należy jeszcze oczyścić podłoże ze wszystkich przeszkód na ziemi i pod nią – kamienie, patyki, czyli wszystko to, co może utrudnić nam prace.

Drugi sposób wyrównania podłoża tam, gdzie nierówności są zbyt duże, aby wykonać prace ręcznie, to zastosowanie niwelacji mechanicznej. W tym przypadku montaż ogrodzeń będzie wymagał zastosowania niwelatora oraz zagęszczarki. Czasem przydaje się też koparka.

Niwelator pomoże uzyskać potrzebną do montażu, równą powierzchnię. Zagęszczarka natomiast wesprze nas w ustabilizowaniu gruntu, czyli jego starannym ubiciu. Montaż ogrodzeń absolutnie nie może się bowiem odbywać na sypkiej ziemi, która wkrótce po zakończeniu prac zaczęłaby się osuwać.

Montaż ogrodzeń na pochyłym terenie

Jeśli podobają ci się płoty panelowe, ale sądziłeś, że montaż ogrodzeń tego typu jest niemożliwy do wykonania na działce o pewnym stopniu krzywizny, to na pewno ucieszy cię wiadomość, że da się pokonać takie trudności i z powodzeniem wykonać montaż ogrodzeń mimo pochylonego terenu. Można do tego podejść dwojako.

Pierwszy sposób to zamówienie paneli ogrodzeniowych, które są projektowane specjalnie z myślą o takich terenach, to jednak rozwiązanie bardziej kosztowne. Panele ogrodzeniowe na miarę kosztują bowiem sporo więcej od tych standardowych.

Druga opcja to montaż ogrodzeń metodą kaskadową, czyli mówiąc inaczej – schodkowo. Taka metoda pozwala wykorzystać standardowe elementy ogrodzenia: słupki ogrodzeniowe, panele ogrodzeniowe oraz podmurówkę betonową. I to właśnie ta ostatnia pomaga wyrównać poziomy i uzyskać stabilne podparcie dla ogrodzenia.

Jeśli montaż ogrodzeń odbywa się metodą kaskadową, odradzamy wykonywanie prac samodzielnie. Taki montaż ogrodzeń jest znacznie bardziej skomplikowany i wymaga sporego doświadczenia, warto więc zlecić to zadanie fachowcom.

Jeśli więc usłyszałeś od kogoś, że twoja działka nie pozwala na montaż ogrodzeń panelowych, nie poddawaj się i nie rezygnuj z planów. Dostępne metody pozwalają uzyskać świetne rezultaty. Powiedz o specyfice swoich potrzeb konsultantowi w wybranej firmie, a producent ogrodzenia na pewno doradzi ci, które rozwiązania pozwolą wykonać montaż ogrodzeń i zaproponuje wsparcie w realizacji prac.