Montaż ogrodzeń panelowych to przypadający na czas niedługo po zakupie i bardzo istotny etap. Wpływa na wygląd ogrodzenia, decyduje o jego trwałości i wytrzymałości w kolejnych latach użytkowania. Okazuje się, że montaż ogrodzeń panelowych, choć nie jest bardzo skomplikowany, przysparza wielu inwestorom problemów. Przyglądamy się więc całemu procesowi i sprawdzamy, w jakich miejscach montaż ogrodzeń panelowych wymaga szczególnej uwagi.
Montaż ogrodzeń panelowych jest uważany za tak prosty, że wiele osób decyduje się wykonać go samodzielnie. Rezygnują ze wsparcia fachowców i rozpoczynają krótką edukację internetową, a po niej zabierają się do pracy. Efekty są różne. Wiele zależy od tego, jakie wybierze się panele ogrodzeniowe, jakie słupki ogrodzeniowe, ale także od tego, jaki typ podłoża jest na posesji i jak wygląda ukształtowanie terenu.
Czy da się nauczyć, jak wykonać montaż ogrodzeń panelowych z krótkiego artykułu? Z pewnością nie. Eksperci uczą się tego fachu latami, a przez kolejne lata i tak podczas montaży bywają zaskakiwani nietypowymi problemami. Da się natomiast zwrócić uwagę na niuanse, które mogą zadecydować o sukcesie lub porażce przedsięwzięcia.
O merytoryczne szczegóły pytamy u źródła. Zagadnienia wyjaśnia nam producent ogrodzenia, firma Milord, której lokalizacja to Milanówek, województwo mazowieckie, swoim zasięgiem obejmuje wiele kilometrów: Piastów, Błonie, Warszawa, Łódź i inne miasta. Firma produkuje ogrodzenia, ale wykonuje również montaż ogrodzeń panelowych u swoich klientów i wie na ten temat absolutnie wszystko.
Montaż ogrodzeń panelowych, wymierz posesję
W pierwszej kolejności odbywają się pomiary, które pozwolą nam złożyć zamówienie na panele ogrodzeniowe, słupki ogrodzeniowe, bramy i furtki, akcesoria ogrodzeniowe i podmurówkę betonową, czyli elementy ogrodzenia.
Czy można tu popełnić błędy? Oczywiście i zdarza się to bardzo często. Niewłaściwie wykonane pomiary to błędnie złożone zamówienie, które oznacza, że albo zostaniesz z niewykorzystanymi komponentami, albo ci ich zabraknie. Obie opcje są niekorzystne dla sukcesu przedsięwzięcia i finansów. Jeśli nie wiesz, jak zacząć montaż ogrodzeń panelowych od pomiarów, poproś o pomoc specjalistę.
Montaż ogrodzeń panelowych, przygotuj teren
Bardzo istotne jest przygotowanie terenu, czyli określenie poziomu gruntu, wyrównanie tego, co możliwe, czyli niwelacja terenu, który stanowi bazę pod ogrodzenie. Inną istotną kwestią jest usunięcie wszelkich przeszkód na linii ogrodzenia.
Jakie błędy można popełnić na tym etapie? Niewłaściwe lub niewystarczające wyrównanie gruntu uniemożliwi późniejszy montaż ogrodzeń panelowych. Jeśli nierówności są zbyt duże, aby prace wykonać ręcznie, możesz wypożyczyć niwelator. Czasami potrzebna okazuje się nawet koparka. Ważne, żeby usunąć wszystkie zalegające w ziemi przeszkody np. korzenie lub kamienie, które albo utrudnią pracę, albo spowodują, że konstrukcja nie będzie zamontowana właściwie. A jeśli jednak czujesz, że zadanie jest zbyt skomplikowane, sięgnij po wsparcie ekspertów.
Montaż ogrodzeń panelowych może być łatwiejszy lub trudniejszy
W zależności od tego, jakich dokonałeś wyborów, montaż ogrodzeń panelowych może stwarzać mniejsze lub większe problemy. Jeśli na przykład wybierasz montaż z podmurówką betonową, to poziom skomplikowania jest dość wysoki, metalowe słupki ogrodzeniowe są łatwiejsze w montażu niż słupki ogrodzeniowe z bloczków, betonu architektonicznego czy spieków kwarcowych, wiele więc zależy od tego, na jakie produkty się zdecydowałeś.
Jak podkreśla producent ogrodzenia, montaż ogrodzeń panelowych może okazać się skomplikowany, a ponieważ ogrodzenie panelowe to duża inwestycja, to błędy oznaczają wysokie wydatki. Warto więc wykonać go poprawnie i zgodnie ze sztuką.
Szkoda byłoby rezygnować na przykład z podmurówki wyłącznie dlatego, że nie wiesz, jak sobie z nią poradzić. Podmurówka betonowa stanowi bowiem dodatkowe zabezpieczenie ogrodzenia przed zwierzętami, sprawdza się na terenie z dużymi różnicami poziomów i pomaga je zniwelować oraz zwiększa trwałość konstrukcji.
Jeśli więc zadanie wydaje ci się zbyt skomplikowane, ale chciałbyś podmurówkę lub betonowe słupki ogrodzeniowe, nie rezygnuj z planów, lepiej umów ekipę, która wykona montaż ogrodzeń panelowych za ciebie.
Montaż ogrodzeń panelowych ma wiele słabych punktów
Montaż ogrodzeń panelowych nie jest prosty, a błędów można popełnić wiele i dotyczy to właściwie wszystkich etapów pracy. Począwszy od doboru złych akcesoriów, błędnych wyliczeń potrzebnych ilości, zbyt głębokiego lub płytkiego osadzenia słupków, przez brak dylatacji w podmurówce, niewłaściwe wyosiowanie słupków, ich montaż do góry nogami, aż po uszkodzenia w powłokach antykorozyjnych paneli lub słupków i brak ich zabezpieczenia.
Montaż ogrodzeń panelowych to prace techniczno-budowlane, które wymagają nieco wiedzy o materiałach, na których się pracuje, sprawności manualnej, precyzji i umiejętności radzenia sobie z przeszkodami. Natomiast to, czy montaż ogrodzeń panelowych jest wykonany właściwie, wpływa na trwałość i estetykę, a ponieważ ogrodzenia modułowe mają nam służyć przez lata, szkoda byłoby zmarnować włożone w produkty ogrodzeniowe pieniądze i zaczynać od nowa po raz drugi.
Dlatego zalecamy daleko idącą ostrożność. Jeśli nie jesteś przekonany, że wszystkiemu podołasz i któreś z powyższych aspektów wywołują w tobie blady strach, lepiej oszczędź sobie stresu i niepotrzebnych problemów. Jeśli chcesz powierzyć montaż ogrodzeń panelowych doświadczonym ekspertom, lepiej nie zwlekaj i zamów usługę już dziś. Skontaktuj się z firmą Milord i ustal dogodny termin.